چرا داشتن برنامه ریزی شخصی ضروری است؟

برنامه ریزی اساسی ترین نقش را در مدیریت زمان شما و رسیدن به اهدافتان دارد چراکه داشتن یک برنامه خوب منجر به انجام کار ها به طور دقیق و منظم می شود و همین امر اتلاف وقت شما را به طور چشمگیری کاهش میدهد.

علاوه بر این به کمک برنامه ریزی می توانید تمام کارهای خود را با تمرکز و تسلط بیشتر انجام دهید.

  • فواید برنامه ریزی:

۱- مدیریت زمان
۲- ایجاد نظم در کارها
۳- افزایش انگیزه و تمرکز
۴- ارتقاء مهارت ها
۵- حس رضایتمندی و رسیدن به تمام کارها
۶- افزایش قدرت اراده و پشتکار

  • فواید داشتن برنامه روزانه شخصی:

به یاد داشته باشید زندگی آینده شما به تصمیماتی که امروز میگیرید وابسته است. در نتیجه برای رسیدن به رویا ها و اهداف مورد نظرتان لازم است که از همین امروز نقشه راهتان را ترسیم کنید.
برنامه ریزی روزانه به شما کمک میکند تا در هر روز به تمام کارهایی که مد نظرتان هست به صورت اولویت بندی شده رسیدگی کنید علاوه بر آن برنامه ریزی نتایج اثر بخشی بر زندگی شما دارد که به بخشی از آن ها در ادامه اشاره می کنیم:

۱- رهایی از بلاتکلیفی و افزایش انگیزه:

بدون شک بخش زیادی از دلیل اهمال کاری ما در انجام امور به این علت است که وقتی حجم کارهای پیش رویمان زیاد می شود نمی دانیم که چگونه و از کجا شروع کنیم تا به تمام کار ها با کیفیت مناسب برسیم .حتی در بسیاری از مواقع سر درگمی زیاد ما باعث می شود از انجام بسیاری از امور صرف نظر کرده و آنها را به روز بعد موکول کنیم.این امر رفته رفته ما را از رسیدن به اهداف مورد نظرمان در زمان معین دور کرده و در بلند مدت تاثیرات نامناسبی را بر روح و روانمان میگذارد. در حالی که با داشتن یک برنامه ریزی شخصی اصولی می توانیم کارها را به صورت منظم و هدفمند پیش ببریم و در پایان هر روز به رضایتمندی خوبی از خودمان دست می یابیم.


۲- کاهش فشار های روانی:

احتمالا تجربه کرده باشید،زمانی که کارها را به صورت نیمه کاره رها می کنیم و هیچ کاری را به طور کامل به سرانجام نمی رسانیم،احساس نارضایتی بیشتری نسبت به خودمان داریم. داشتن یک برنامه هدفمند اتلاف وقت را کاهش می دهد و کمک می کند در زمان مناسب و با دقت و نظم بیشتری به انجام امور بپردازیم و فشارهای روانی و جسمی ما کمتر می شود.

۳- بهره وری شما بالاتر می رود:

زمانی که کارهایتان رابه صورت یک چک لیست در می آورید،این حس به شما دست می دهد که گویی یک نفر در تمام روز مراقب شماست در نتیجه تلاش می کنید تا منظم تر باشید و در انجام کارهایتان کمتر به حاشیه بروید . لازم نیست این لیست حتما خیلی دقیق باشد همینکه  راه را به شما نشان دهد کافیست. در نتیجه داشتن لیست برنامه ریزی باعث می شود انجام کارها با بهره وری بیشتر صورت گیرد.

۴- مسیر زندگی تان روشن می شود:

برنامه ریزی راهی برای رسیدن به اهدافتان است.به کمک برنامه ریزی تعیین می کنید که برای رسیدن به خواسته ها و اهدافتان دقیقا در هر روز چه کاری را در چه زمانی باید انجام دهید.اصول برنامه ریزی باید بر اساس رسیدن به هدف اصلی مورد نظرتان باشد در واقع برنامه ریزی برایتان یک ذهن آگاهی ایجاد می کند و با مشخص کردن میزان هزینه و زمان و با توجه به برنامه ریزی شخصی خود می دانید که دقیقا کجای مسیر هستید و برای آینده چه اقداماتی را باید انجام دهید.

۵- کار هایتان اولویت بندی و تقسیم بندی می شود:

قطعا شما نمی توانید تمام کار هایتان را در یک یا حتی در عرض چند روز انجام دهید، به کمک برنامه ریزی اولویت های اصلی مشخص شده و می توانید اهداف بزرگ خود را به هدف های کوچک تر تقسیم کنید تا دسترسی به آن ها امکان پذیر تر شود و مهارت هایتان ارتقاء یابد.


۶- نقاط ضعف خود را پیدا می کنید:


داشتن یک برنامه ریزی شخصی کمک می کند تا تمامی کارهایتان را با کنترل و دقت بیشتری انجام دهید.در نتیجه به مرور زمان و با آزمون و خطا متوجه می شوید که دقیقا ایراد کار شما کجاست و مشکلات پنهانی نیز رفته رفته خودشان را نشان می دهند.

۷- اعتماد به نفس شما افزایش می یابد:


برنامه ریزی به شما حس  امنیت می دهد .از اینکه در مسیر رسیدن به آرزو ها و اهدافتان حرکت می کنید خوشحال هستید.برنامه ریزی حس قدرتمندی شما را افزایش می دهد هم چنین ، به کمک برنامه ریزی پیشرفت خود را مشاهده می کنید این کار به شما احساس رضایتمندی می دهد.


۸- شخصیت اجتماعی و اخلاقی بهتری خواهید داشت:

تقریبا تمامی افراد موفق،منظم نیز هستند.و از ویژگی های بارز آنها پایبندی به قول ها و تصمیماتشان هست.یک برنامه ریزی شخصی و اصولی کمک می کند تا هر کار ها در زمان مناسبش انجام دهید گفته های سندیت پیدا میکند و در نتیجه این خصوصیت اخلاقی مانع از بدقولی شده و باعث می شود تا شخصیت اجتماعی محبوب تری داشته باشید.

به یاد داشته باشید که برنامه ریزی جهت دستیابی به اهداف شما امری ضروریست. اما بسیاری از اوقات با وجود داشتن یک برنامه منظم و منسجم باز هم امکان دارد از انجام برخی امور باز بمانیم و این امری طبیعی است و نباید موجب سرزنش و نگرانی ما شود.

شما میتوانید مقالات بیشتری رو در وب سایت مجتمع آموزشی هوش‌ برتر مطالعه کنید.

هدف از برنامه ریزی چیست؟

1 دیدگاه دربارهٔ «چرا داشتن برنامه ریزی شخصی ضروری است؟»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

25% تخفیف
پوچ
بن 50 هزار تومانی
شانستو دوباره امتحان کن
پوچ
10 درصدتخفیف
15 درصدتخفیف
پوچ
بن 30 هزار تومانی
کتاب الکترونیکی رایگان
شانستو دوباره امتحان کن
پوچ
شانست رو امتحان کن برنده شو!
ایمیل خودتون رو وارد کنید و چرخونه رو بچرخونید
جوایز هوش برتر