یادگیری شبکه را از کجا شروع کنیم؟

یکی از مشکلات و سردرگمی‌های میان دانشجویان و فارغ‌التحصیلان رشته‌های کامپیوتر نقشه راه و مسیر مناسب برای دوره‌های شبکه است.

با وجود گسترش و تعدد آموزشگاه‌های مختلف و دوره‌های متنوع، شروع مسیر کسب تخصص برای علاقمندان به شبکه کمی دشوار و مبهم به نظر می‌رسد که در این مقاله سعی درشفاف‌کردن آن داریم. بسیاری از دوره‌های آموزشی و مدارک موجود بر اساس میزان اطلاعات در حوزه‌های مختلف به ۳ سطح عمده تقسیم بندی می شوند:

سطح مبتدی ( Beginner ) ، متوسط (Intermediate) و متخصص (Expert )

برای شروع تمامی دوره‌های شبکه اعم از امنیت، مجازی‌سازی، لینوکس، ویندوز و … نیاز به یادگیری مبانی و مفاهیم پایه‌ای است.

دوره Network+، دوره پایه‌ای شرکت CompTIA  است که بهترین وکامل ترین‌دوره برای شروع و ورود به دنیای شبکه است. بعد از فراگیری دوره دانشجو درک درستی از شبکه دارد و می تواند وارد حوزه شبکه شود. پس از آن دو انتخاب اصلی پیش رویس شماست. شما می‌تواند شروع به یادگیری دوره‌های شرکت CISCO کنید یا به سراغ دوره‌های آموزشی Microsoft  بروید.

چنانچه برند سیسکو را برای ادامه راه انتخاب کنیم، به ترتیب دوره‌های زیر را برای متخصص شدن پیش رو داریم:

۱- دوره CCNA یا Cisco Certified Network Associate: ورود به دنیای شناخت شبکه و آشانایی با زیرساخت‌ها در این دوره انجام می‌شود.

۲-دوره CCNP یا Cisco Certified Network Professional: در این دوره درک بهتر از شبکه بدست می‌آید و مهارت‌های مهمی در هر یک از زیر شاخه‌های روتر و سویچ، امنیت، ویپ، سرویس پروایدر کسب می‌شود.

۳-دوره CCIE یا Cisco Certified Internetwork Expert: بالاترین سطح در دوره های سیسکو است که بعد از اخذ این مدرک به بالاترین سطح دانش در هر یک از موارد مطرح شده برای یادگیرنده به دست می‌آید.

در صورتی که  بخواهید با یادگیری دوره‌های Microsoft راه دیگر ورود به بازارشبکه انتخاب کنید، دوره‌های زیر می‌تواند برای شما مفید باشد.

۱- دوره MSCA یا Microsoft Certified Solutions Associate: این دوره نقطه شروع شما برای کار در حوزه شبکه تحت برند شرکت مایکروسافت به حساب می آید. شما پس از سپری‌کردن این دوره از مهارت‌ها و دانش لازم برای پشتیبانی از زیرساخت‌های شبکه بخصوص محصولات مایکروسافت برخوردار خواهید شد.

۲-دوره MCSE یا Microsoft Certified Solutions Expert: این دوره پیشرفته تر از قبلی است و همینطور پیش شرط برای مدرک دوره نهایی و پیشرفته محسوب می‌شود.

۳-دوره MCSM یا Microsoft Certified Solutions Master:  بالاترین سطح در دوره های ماکروسافت است که شامل دوره‌های معماری شبکه در حوزه‌های گوناگون شبکه، پایگاه‌داده و اکتیودایرکتوری و … می باشد.

مهدی امیری

کارشناس شبکه و سخت‌افزار

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

25% تخفیف
پوچ
بن 50 هزار تومانی
شانستو دوباره امتحان کن
پوچ
10 درصدتخفیف
15 درصدتخفیف
پوچ
بن 30 هزار تومانی
کتاب الکترونیکی رایگان
شانستو دوباره امتحان کن
پوچ
شانست رو امتحان کن برنده شو!
ایمیل خودتون رو وارد کنید و چرخونه رو بچرخونید
جوایز هوش برتر