خطاهای رایج در Excel

گاهی اوقات هنگام فرمول‌نویسی در Excel با خطاهایی مواجه می‌شویم که معنی آن‌ها را نمی‌دانیم و برای رفع کردن آن‌ها زمان زیادی را تلف می‌کنیم. ۹ مورد از شایع‌ترین این خطاها عبارتند از:

۱- نمایش کاراکتر #####  به جای اعداد: دلیل بروز این خطا کوچک بودن عرض ستون است که بجای نمایش عدد، کاراکتر # نمایش داده می‌شود. در این حالت کافی است عرض ستون را افزایش دهید. البته این خطا صرفاً مرتبط با نمایش مطالب است و در محاسبات ایرادی ایجاد نمی‌کند.

۲- خطای ?NAME: که علت آن تایپ اشتباه نام توابع است و با تایپ صحیح نام تابع برطرف می‌شود.

۳- خطای مقدار یا  !VALUE: که به علت درج یک عبارت متنی به جای مقدار عددی ایجاد می‌شود. این به معنی آن است که اگر مقداری ناهمگون با قالب آن در فرمول درج کنید، این خطا رخ می‌دهد.

۴- خطای DIV/0:  همانطور که در ریاضیات تقسیم عدد بر صفر پاسخ نامعین دارد، در Excel نیز چنانچه در یک فرمول عددی تقسیم بر صفر شود، این خطا ظاهر می‌شود.

۵- خطای  REF: یا خطای ناشی از منبع یا مرجع (Reference) زمانی رخ می‌دهد که Excel در اجرای فرمول یا محاسبات به آدرس سلولی ارجاع داده شود و آن آدرس موجود نباشد.

۶- خطای N/A: زمانی رخ می‌دهد که داده مورد نظر در دسترس نباشد.  برای مثال فرمولی برای محاسبه حاصل ضرب نوشته‌اید ولی هنوز عددی در آن‌ها موجود نیست.

۷- خطای Circular Reference : در فرمول نویسی داخل یک سلول  چنانچه از همان سلول استفاده شود این خطا نمایش داده می‌شود.

۸- خطای NULL:  در صورتی که قراردادن علامت “,” یا “;” را در هنگام نوشتن بین سلول‌های موجود در یک فرمول را فراموش کنیم، این خطا نمایش داده می‌شود.

۹- خطای NUM: با درج اعداد نامعتبر در توابع ظاهر می‌شود مانند استفاده از تابع     SQRT  برای اعداد منفی(اعداد منفی جزر ندارند).

برای دریافت فهرست کاملی از خطاهای Excel می‌توانید به این لینک در سایت مایکروسافت مراجعه کنید. ضمناً در صورتی که سوالی در خصوص هر یک از خطاهای موجود در این مقاله یا خارج از آن داشتید، با کمال میل پاسخگوی آن خواهیم بود. فقط کافی است سوال خود را در بخش دیدگاه‌ها درج کنید.

ملیحه زارعی

کارشناس ارشد فناوری اطلاعات

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

25% تخفیف
پوچ
بن 50 هزار تومانی
شانستو دوباره امتحان کن
پوچ
10 درصدتخفیف
15 درصدتخفیف
پوچ
بن 30 هزار تومانی
کتاب الکترونیکی رایگان
شانستو دوباره امتحان کن
پوچ
شانست رو امتحان کن برنده شو!
ایمیل خودتون رو وارد کنید و چرخونه رو بچرخونید
جوایز هوش برتر