اسلایدمستر (Slide Master) در پاورپوینت

برای اعمال تغییرات یکسان بر روی همه اسلایدهای ایجاد شده در یک فایل ارائه مطلب باید از این گزینه استفاده کرد. تغییراتی مثل فونت، رنگ، اندازه و یا افزودن یک لوگو، شماره اسلاید و یا نوشته به بخشی از اسلایدها. بدیهی است در صورتی که بخواهیم این تغییرات را در تک تک اسلایدها انجام بدهیم، کاری زمانبر است اما با استفاده از Slide Master این کار به راحتی انجام می‌شود. حتی می توانید فقط تعدادی از اسلایدها را که دارای نوع خاصی از نما (Layout) مثلاً  Title & Content  هستند را تغییر دهید.

برای این کار و تنظیمات آن از زبانه View  گروه  Master views گزینه Slide Master را انتخاب می کنید. بلافاصله به این زبانه منتقل می شوید. این زبانه روی اسلایدهای فعلی شما باز می‌شود و با مشاهده اسلاید اصلی بقیه اسلایدها هم دیده می‌شود .

اسلاید اول همان اسلاید اصلی یا اسلاید مادر است و بقیه اسلایدها انواع متفاوت نماها (Layout) در فایل موجود هستند که با انتخاب هر کدام از این اسلایدها و انجام تغییرات خواهید دید که تغییرات روی تمام اسلایدهای نوع انتخابی اعمال خواهد شد. برای مثال همانگونه که در زیر مشاهده می کنید در تصویر سمت راست یک ستاره را به بخشی از اسلاید مادر اضافه کردیم و مجدداً با استفاده از سربرگ View گروه Presentation Views گزینه Normal به نمای عادی نمایش اسلایدها می‌رویم و مشاهده می‌کنیم که ستاره ترسیم شده در تمامی اسلایدها قرار گرفته است. نکته جالب توجه این است که این ستاره و یا هر آنچه از نمای اسلاید مستر به اسلایدها اضافه می‌شود در زمینه قرار می‌گیرد و کاربر نمی‌تواند در نمای نرمال آن را تغییر دهد.

یکی از استفاده‌های بسیار رایج نمای اسلاید مستر درج دکمه‌های عملیاتی برای اسلایدهاست. دکمه‌هایی نظیر Next ، Previous که در هنگام اجرای ارائه کاربرد دارد. این دکمه‌ها از مسیر سربرگ Insert گروه Illustrations گزینه Shapes گزینه Action Buttons در دسترس هستند.

مرتضی خلیل نیا

کارشناس ارشد فناوری اطلاعات

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

25% تخفیف
پوچ
بن 50 هزار تومانی
شانستو دوباره امتحان کن
پوچ
10 درصدتخفیف
15 درصدتخفیف
پوچ
بن 30 هزار تومانی
کتاب الکترونیکی رایگان
شانستو دوباره امتحان کن
پوچ
شانست رو امتحان کن برنده شو!
ایمیل خودتون رو وارد کنید و چرخونه رو بچرخونید
جوایز هوش برتر